Naše nemocnice zanechala na studenty z USA lepší dojem než mnohá jiná americká zařízení

2. 5. 2024

Rehabilitační nemocnice Beroun se těší stále většímu zájmu, a to nejen z řad pacientů, ale také hostů, kteří si udělali čas se s provozem jednotlivých oddělení více seznámit. Naposledy nás navštívili studenti z prestižních univerzit ve Spojených státech amerických, kterým se exkurze velmi zamlouvala.

Celkem šestnáct studentů odlišných oborů z vysokých škol, jako jsou Yaleova univerzita, Harvard, Univerzita v Indianapolisu či Georgetownská univerzita, přijelo do České republiky díky programu CIEE, který mladým lidem nabízí možnost studia v zahraničí. V tuzemsku strávili dohromady tři měsíce, kdy na Univerzitě Karlově docházeli na přednášky z různých předmětů. Součástí pobytu byly rovněž exkurze do vybraných českých lokací, zařízení a provozů.

Na seznamu byla také Rehabilitační nemocnice Beroun, kam je pozvala psycholožka Centra duševní rehabilitace Tereza Příhodová, M. A., Ph.D., jež v rámci programu CIEE přednášela na avizované pražské univerzitě předmět Úvod do neurovědy a kulturní psychologie. „Současně s výukou se také snažíme, aby hosté poznali jak naši kulturu, tak i odlišná pracoviště. Proto jsem je ráda pozvala i k nám do nemocnice,“ poznamenala na úvod Tereza Příhodová. 

Návštěvníci tak měli možnost se seznámit, jak jednotlivá oddělení fungují samostatně a také na spolupracující úrovni – třeba v rámci Centra jednodenní péče. Prohlídka je zavedla například do Rehabilitačního centra MUDr. Jana Calty, kde se jich na oddělení ergoterapie ujala PhDr. Kristýna Hoidekrová, Ph.D., ergoterapeutka, metodoložka a koordinátorka pro rehabilitaci, vědu a výzkum.

Ta vedle konvenční ergoterapie, jako jsou tréninkový byt pro nácvik běžných denních činností a terapeutické dílny, studentům představila i moderní technologie.

Studenti měli možnost si vyzkoušet biofeedbackový senzorický systém HandTutor, který se v terapii využívá s cílem obnovení jemné motoriky, zvýšení svalové síly a kloubních rozsahů prstů. Dále byla představena robotická rukavice Gloreha, jež kombinuje pasivní mobilizaci prstů s akčně observační terapií a využívá se především u neurologických pacientů. Posledním systém k vyzkoušení byl přístroj Myro, jenž poskytuje trénink horních končetin, kognitivních funkcí a terapeutický gaming,“ přiblížila metodoložka.

Po návštěvě Artroskopického centra studenti pokračovali do Centra duševní rehabilitace. V doprovodu Terezy Příhodové si prohlédli prakticky celou budovu – od bazénu, tělocvičny a sálu až po hlavní atrium, prostory fototerapie, muzikoterapie, terapie nutričních hodnot či arteterapie. Šlo se také do stacionářů, kde proběhl krátký program, a poté všichni navštívili i prémiové apartmány a fitness centrum.

Z mého pohledu byla exkurze naprosto skvělá a byla studenty hodnocena jako jeden z nejlepších ‚field tripů‘ vůbec. Myslím, že se hodně naučili o fungování takto velké nemocnice a jednotlivých oddělení. Z jejich reakcí jsem měla pocit, že hodně oceňují, jaký přístup k pacientům vedeme a jak nám záleží, abychom jim poskytli opravdu nadstandardní servis i v rámci běžné léčebné péče,“ zhodnotila návštěvu Tereza Příhodová.

Mezi šestnáctkou mladých lidí byl například Niv Fisher z michiganského Ann Arbor, který studuje psychologii na Indiana University Bloomington. Na prohlídce si nejvíce považoval informovanosti o tom, jak jednotlivá oddělení fungují, a rovněž na něj zapůsobilo celkové prostředí nemocnice. „Ve Státech jsem už pár nemocnic navštívil a určitě nebyly tak moderní, jako je ta vaše. Bylo též velmi zajímavé si prohlédnout různé druhy rehabilitačních procedur. S ohledem na mé studijní zaměření se mi samozřejmě nejvíce líbilo Centrum duševní rehabilitace. Okamžitě jsem ostatním říkal, jak je tohle místo super a jak moc by se mi zamlouvalo tady pracovat. Centrum poskytuje naprosto skvělé zázemí, na která v jiných podobných zařízeních u nás doma jen těžko dosáhnete,“ uvedl Niv Fisher.

Galerie